· 

Березень 2021. Співпраця між Сікорські Челендж та Проєктом USAID «Економічна підтримка Східної України» триває


"Змініть те, що надходить у ваш мозок, і тоді зможете змінити те, що в ньому народжується", - проголошував Зіг Зіглар, славнозвісний автор теорії успіху та підкорення  життєвих вершин.

 

Саме цю місію втілювали тренери Інноваційного холдингу Сікорські Челендж у березні 2021 року під час тренінгів у цільових університетах Сходу України, заряджаючи слухачів стартап-шкіл найціннішими знаннями з інноваційного підприємництва.

 

 

Тренінг "Розробка бізнес-продукту на основі переліку проблем та потреб клієнтів» (тренер Олексій Струцинський):

  • 1-2 березня - в Донбаській державній машинобудівній академії, Краматорськ

 

В процесі роботи над своїми стартап ідеями учасники тренінгу вчились розробляти бізнес- продукт, орієнтований на вирішення проблем та/або задоволення потреб споживачів, аналізували ринок та конкурентне середовище.

Тренінг був насичений практичними завданнями, завдяки чому учасники набули базових вмінь та навичок застосування розглянутих методик та інструментів і досягли суттєвого прогресу в розумінні потреб, бажань та проблем своїх майбутніх користувачів, визначенні рішень для забезпечення належних споживчих властивостей своїх бізнес-продуктів. Вони ознайомилися також з принципами побудови екосистеми Продаж -Виробництво-Логістика-Сервіс, делегування завдань (аутсорсинг, ауттаскінг) і взаємодії з партнерами, постачальниками, розробниками.

 

Тренінг «Інструменти маркетингу та продажу. Операційна діяльність компанії» (тренерка Леся Люшенко) :

  • 1-2 березня - в Донбаській державній машинобудівній академії, Краматорськ
  • 3-4 березня - в Луганському національному аграрному університеті, Слов’янськ
  • 15-16 березня - в Приазовському державному технічному університеті, Маріуполь
  • 17-18 березня - в Донецькому національному технічному університеті, Покровськ

Це був другий тренінг з основ малого інноваційного бізнесу для першої групи викладачів університетів. У перший день тренінгу розглянули інструменти операційної діяльності та розвитку компанії, процесний підхід для налагодження операційної діяльності, слухачі отримали базові навички використання інструментів побудови процесів.

 
Другий день тренінгу присвятили питанням позиціювання продукту компанії на ринку, аналізу конкурентного середовища реалізації та побудови екосистеми продажів. Учасники тренінгу навчилися будувати модель свого ідеального клієнта і шукати рішення для задоволення його потреб, аналізувати вимоги до свого продукту, розширювати продуктову лінійку. Також оволоділи базовими навичками користування інструментами маркетингу для продажу, розроблення стратегії та інструментами аналітики продажів.

Тренінг «Фінансування стартапів та організація підприємства» (тренер Олексій Струцинський):

  • 3-4 березня - в Луганському національному аграрному університеті, Слов’янськ
  • 15-16 березня -в Приазовському державному технічному університеті, Маріуполь
  • 17-18 березня - в Донецькому національному технічному університеті, Покровськ 

У перший день тренінгу учасники отримали знання про фінансування стартапу на різних етапах його розвитку. Це включало широке коло актуальної інформації – різновиди інвестицій, методики оцінки вартості стартапу, основні фінансові показники стартап- проєкту та його самоокупність, а також навички аналізу і розрахунку відповідних показників для свого стартапу. Розглянули питання врегулювання відносин з інвесторами при заснуванні стартап-компанії: розподіл відповідальності та розподіл активів, структура бізнес-плану та інвестиційного договору, практичні аспекти реєстрації підприємства.

Другий день тренінгу був присвячений практичним питанням побудови стосунків з діловими партнерами: організації та проведенню ділової зустрічі, управлінню відносинами із зацікавленими сторонами, підготовці презентації та ділової пропозиції. Розглянули типові помилки ділових комунікацій та способи їх уникнути. 

Це був заключний тренінг циклу для перших груп слухачів стартап-шкіл, але не завершення їхнього навчання. Попереду - робота над своїми стартапами, консультаційна та організаційна підтримка від менторів, а також, за потреби, онлайн-консультації від тренерів Інноваційного холдингу «Сікорські Челендж». З доопрацьованими проєктами учасники першої групи візьмуть участь спочатку в локальному конкурсі стартапів свого університету, а найкращі проєкти – у заключному регіональному конкурсі стартапів, що має відбутися влітку 2021 року.

 

 

Тренінг «Маркетингові стратегії та цифрові комунікації. Типові помилки при запуску стартапу» (тренер Валерій Пичко):

  • 9-10 березня - в Луганському національному аграрному університеті, Слов’янськ
  • 11-12 березня - в Донбаській державній машинобудівній академії, Краматорськ 

 

Особливість тренінгу полягає в тому, що в якості прикладів на заняттях розглядаються і аналізуються не історії успіхів відомих стартапів, а історії провалів, на перший погляд, успішних і безпрограшних проєктів. І це дуже важливо тому, що успіх у кожного свій, а ось помилки часто типові або схожі. Тренер розглядає помилки як своїх стартапів, так і стартапів відомих зарубіжних підприємців.

Перший день тренінгу був присвячений розробці маркетингової стратегії стартапу та використанню інформаційних технологій для її реалізації: розглянули причини краху більшості стартапів, основні помилки стартап маркетологів-початківців; використання простих ІТ інструментів для перевірки бізнес-ідей, вивчення конкуренції на ринку, аналізу цільової аудиторії. Учасники отримали навички розробки маркетингового плану стартапу.

У другий день тренінгу учасники навчалися будувати цифрові комунікації своїх стартапів. У комп’ютерному класі вони відпрацювали практичні навички користування інструментами аналізу та контролю трафіку, системами керування контентом; створення веб-ресурсів стартап проєкту на платформі BLOGGER; створення маркетингових сторінок для вивчення цільової аудиторії на платформі Jimdo, оптимізації веб-ресурсів з урахуванням мети та задач стартапу.

 

 

Тренінг «Фінансування стартапів та організація підприємства» (тренер Ігор Пеер):

  • 15-16 березня - в Луганському національному аграрному університеті, Старобільськ 
  • 23-24 березня - в Донбаській державній машинобудівній академії, Краматорськ

 

У перший день тренінгу розглянули питання фінансування стартапу на різних етапах його розвитку, різновиди інвестицій. Учасники ознайомилися з методиками оцінки вартості стартапу, основними фінансовими показниками стартапу, отримали базові навички аналізу і розрахунку відповідних показників.

Другий день тренінгу був присвячений практичним питанням побудови стосунків з діловими партнерами: організації та проведення ділової зустрічі, методам її призначення, управління відносинами із зацікавленими сторонами, підготовці презентації та ділової пропозиції. Розглянули типові помилки ділових комунікацій та способи їх уникнути.

 

Семінар для ІТ-сектору «Інновації на основі ІТ - від аутсорсингу до розробки комерційно успішних продуктів та послуг» (тренер Ігор Пеер):

  • 17 березня - в Східноукраїнському національному університеті імені В.Даля, Сєвєродонецьк
  • 22 березня -  в Донбаській державні машинобудівній академії, Краматорськ

Учасники семінару ознайомилися з українським та зарубіжним досвідом створення та виведення на ринок успішних ІТ стартапів, обговорили особливості створення інноваційних проєктів в рамках аутсорсингових компаній. Довідалися про стратегію “Exit” для стартапів та Post-Product Marketing & Business Development для інноваційних проєктів. 

Учасники отримали навички розроблення бізнес моделі, аналізу сегментів ринку та цільової аудиторії, визначення релевантного сегменту ринку для стартапу. Дізналися про методики роботи з цільовою аудиторією та підготовку і проведення опитування про проблеми та потреби цільової аудиторії.

 

 

«Вступ до стартап бізнесу. Основи бізнес-моделювання. Розвиток роботи з клієнтами» (тренер Ігор Пеер):

  • 18-19 березня - в  в Східноукраїнському національному університет імені Володимира Даля, Сєвєродонецьк
  • 24-25 березня - в Луганському національному аграрному університеті, Слов’янськ
Цим дводенним тренінгом розпочалося навчання для другої групи слухачів стартап-школи.
Учасники дізналися, що таке стартап і чим він відрізняється від звичайного бізнесу, які його цілі та етапи розвитку, ознайомилися з вітчизняним та зарубіжним  досвідом розвитку стартап підприємництва і поділилися власними ідеями стартапів. Розпочавши працювати над розвитком своїх ідей, вони здобули базові практичні навички бізнес-моделювання, визначення цільової аудиторії та аналізу її проблем і потреб.

 

Серйозність і уважність, з якою учасники тренінгів сприймали інформацію та працювали над практичними завданнями, свідчить про те, що вони  зрозуміли:

  • для досягнення успіху в будь-якій новій справі треба мати знання на навички з інноваційного підприємництва, віру у свою справу, наполегливість та вміння доводити справу до кінця
  • щоб зробити щось інноваційне, потрібно змиритися з можливими провалами, бути готовими зупинитися, переглянути бізнес-модель і  повернути на інший шлях розвитку проєкту, змінювати  взаємодію всередині команди та з клієнтами
  • стартап - це шлях, який саме ти прокладаєш вперше, тому помилки будуть, але без них не буває успіху.

А головне - це те, що отримані знання та навички неодмінно стануть їм у нагоді у будь-якій справі. Якщо не вийде з масштабованим стартапом-єдинорогом, то з невеличким успішним бізнесом у рідному місті  - обов'язково!

 

 

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), згідно з умовами гранту, наданого Інноваційному холдингу Sikorsky Challenge  в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».

 

Зміст цієї публікації є відповідальністю Інноваційного холдингу «Сікорскі Челендж» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.